Haber

Prens Harry’nin kitabında yer alan ifadelere Taliban’dan tepki

Sussex Dükü Prens Harry’nin Afganistan’da askerliğini yaptığı sırada 25 kişiyi öldürdüğünü ve bundan utanmadığını kitabında belirttiğine Taliban yetkilileri tepki gösterdi.

Taliban’ın geçici hükümetinin sözcüsü Abdulkahar Belhi basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Prens Harry’nin bu sözleri, masumları hesapsızca katleden işgalci güçlerin Afgan halkının yaşadığı travmanın küçük bir örneğidir.”

Taliban sözcüsü Bilal Karimi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Afganların “işgal suçlarını” unutmayacağını belirterek, “Bu tür suçlar sadece bir ülkeyle sınırlı değil. Afganistan’a saldıran her ülkenin şöyle hikayeleri var” dedi. Bu.” değerlendirmesini yaptı.

Taliban’ın önde gelen bileşenlerinden Hakkani Grubu liderlerinden Enes Hakkani de Twitter hesabından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Prens Harry’nin Afganistan’da 25 kişinin öldürülmesini “satranç taşlarını tahtadan kaldırmak” olarak görmesine tepki gösteren Hakkani, “Siz bu savaşta yenildiniz. Öldürdüğünüz insanlar satranç taşları değil, insandı. ” ifadeleri kullandı.

İngiliz Kraliyet ailesinden ayrılıp ABD’ye yerleşen Harry, Afganistan’daki askerliği sırasında 25 Afgan’ı öldürdüğünü, 10 Ocak’ta yayınlanacak “Yedek” adlı kitabında “utanmadığını” belirtiyor. Afganistan’da geçirdiği zamana ait anılarını da içerdiği. belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu