Teknoloji

En çok akıllı telefonu satın aldık, TV’leri geride bıraktık, fritözü keşfettik

Türkiye’de teknoloji perakendeciliği ve e-ticaretin öncüsü Teknosa, 2022 Teknoloji Alışverişi Raporu’nu açıkladı. Teknoloji alışverişinde son yıllarda olduğu gibi 2022’de de en çok satın alınan ürünler akıllı telefonlar olurken, büyük ekran televizyonlar ve yüksek- hafıza tabletleri dikkat çekti. Robot süpürgeler yükselişini sürdürürken, fritözler en yeni ve en beğenilen kreasyon olarak ön plana çıktı.

 

Sabancı Holding iştiraki Teknosa, 2022 yılı teknoloji alışverişi tercihlerini açıkladı. Son yılların değişmez yıldız çalışması akıllı telefonlar, 2022’de en çok satılan eser seti oldu. Akıllı telefonların yanı sıra büyük ekran televizyonlar, tabletler ve notebooklar Pandemi ile birlikte ihtiyaç listesinde öne çıkan zaman kazandıran robotlar ve elektrikli süpürgeler tüketici tercihlerindeki yerini sağlamlaştırdı. 2022 yılının en yeni ve en beğenilen eseri ise fonksiyonelliği ile ön plana çıkan fritözler oldu.

Teknosa tarafından Şubat 2022’de dev bir pazar yerine dönüştürülen teknosa.com’da sağlık ve elektronik ürünler başta olmak üzere kamp malzemeleri, müzik aletleri, spor malzemeleri, hırdavat ve bahçe malzemeleri başta olmak üzere eser koleksiyonları yoğun ilgi gördü.

2022’nin yıldızları

  • 2022 yılının en çok tercih edilen ürünleri akıllı telefonlar, LCD TV’ler, akıllı saatler, tabletler, notebooklar, robot süpürgeler, elektrikli süpürgeler, elektrikli süpürgeler, fritözler, bluetooth kulaklıklar, telefon saklama hizmetleri, ikram ve ödeme kartları ve cep telefonu aksesuarları oldu.
  • Yüksek hafızalı telefonlara olan ilgi 2022 yılında da devam etti. Akıllı telefonlarda 128 GB ve ardından 64 GB hafıza tercihi ön plana çıktı. Bu yıl en çok siyah renk dikkat çekti. Siyahı mavi ve beyaz takip etti.
  • Cep telefonlarında olduğu gibi tablet ve notebooklarda da yüksek hafıza tercihi ön plana çıktı. Tablet ve notebookların yanı sıra mouse, notebook çantası ve mousepad gibi tamamlayıcı çalışmalar da dikkat çekti.
  • Eğlencenin adresi olan televizyonlarda 50-55 inç orta büyüklükte ekranlar tercih edildi. Yüksek çözünürlüğe olan ilgi geçen yıla göre daha da arttı.
  • Telekom kategorisinde sağlıklı yaşama ve pratikliğe verilen değerin artmasına paralel olarak akıllı saatler satışlarını daha da artırdı.
  • Şarjlı dikey elektrikli süpürgeler ve robot elektrikli süpürgeler, küçük ev aletleri kategorisinde pratikliği ve zamandan kazandıran özellikleriyle ilgi görmeye devam etti. Aynı kategoride erkek bakım setleri, ütüler, saç düzleştirici ve kurutma makineleri de parıldayan ürünler oldu.
  • Beyaz eşyada tasarruflu ürünler tercih edilirken, zamandan ve yerden tasarruf sağlamak için kurutuculara talep arttı.
  • Fritözler en çok satanlar listesinde yükseldi ve satışlarını bir önceki yıla göre ikiye katladı.
  • TeknoGaranti ve ekran koruma hizmeti gibi hasarlara karşı önleyici savunma amaçlı yapılan satın almalar da geçen yıla göre artış gösterdi.
  • Oyun dünyasının gelişimine paralel olarak oyun bilgisayarları ve bunların tamamlayıcı eserlerinin satışlarında da artış yaşandı. VR ve drone gibi eğlence çalışmalarına da ilgi arttı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu