Haber

Plan ve Bütçe Komisyonunda Bütçe Görüşmeleri İçin Şirket İhaleyi Aldı, Meclis Personeli Ses Kaydı Yaptırdı

TAMER ARDA ERSİN

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Bilgiç, Plan ve Bütçe Kurulu’nda 2023 bütçesi görüşülürken, komisyon toplantılarının çevre düzenlemesinin taşeron firmaya, ses kayıt işinin ise müteahhit firmaya yaptırıldığını belirtti. meclis çalışanı Bilgiç, görsel işinin “Ekonomik açıdan en avantajlı teklifi veren INCOM Grup Turizm Organizasyon Reklam Üretim Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nden kiralama yöntemiyle led ekran ve kamera sistemleri hizmeti sağlandığını” belirterek, bu çalışmanın 2014 yılında tamamlandığını belirtti. iki yıl boyunca yapıldı.

TBMM’de kameraman ekibi ve gerekli teçhizat olmasına rağmen 2023 bütçe görüşmelerinin çekimlerinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bir taşeron firmaya verildiği ortaya çıktı. Heyet toplantılarında da gündeme gelen konuya ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Meclis Başkan Yardımcısı Süreyya Sadi Bilgiç, çekim işinin INCOM Grup Turizm Organizasyon Reklam Prodüksiyon Taşımacılık ve Ticaret’e verildiğini açıkladı. Limited Şirket aşağıdaki gibidir:

“4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri gereğince hizmet alımı ihalesi yapılmış ve salonun hazırlanması için ihtiyaç duyulan led ekran ve kamera sistemleri hizmeti INCOM Grup Turizm Organizasyon Reklam Prodüksiyon Taşımacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den kiralama yöntemiyle temin edilmiştir. Ekonomik açıdan en avantajlı teklifi veren Ticaret Limited Şirketi.

“ÜCRET YAPILMADI, YAPILACAK”

Önergenin verildiği tarihin prestijiyle Plan ve Bütçe Komisyonunda devam eden bu hizmetle ilgili firma veya kişilere herhangi bir bedel ödenmemiştir. 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı, Başkanlığına bağlı Basın Yayın ve Kamu Tahvilleri Başkanlığı ile yapılan sözleşme çerçevesinde yapılan sözleşme çerçevesinde hatalı, ayıplı ve eksik işlere ilişkin kararların alınması kaydıyla. Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatı (TBMM) 2021 Yılı Kanun Teklifi ve Sayıştay Raporlarının Plan ve Bütçe Kurulunda müzakerelerinin tamamlanmasının ardından ilgili şirkete, mevzuat kararları çerçevesinde hazırlanacak ilerleme raporu.

“İKİ YILLIK SÖZLEŞMESİ VAR”

Bilgiç, çekimlerin neden dışarıdan yapıldığını şu şekilde açıkladı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Tören Salonu, prestijli yapısı ile ihtisas kurulları salonu olmayıp, ihtisas kurul toplantılarında ihtiyaç duyulan teknik altyapı hizmetlerini sağlayacak cihaz ve teçhizatı sürekli olarak bulundurmamaktadır. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kararları çerçevesinde geçen iki yılda olduğu gibi bu yıl da lafın konusu olan altyapı hizmetlerinin leasing yolu ile temini yapılmıştır.

“KİRALAMA YÖNTEMİ TERCİH EDİLMİŞTİR”

Öte yandan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tören Salonu bütçe görüşmeleri sırasında sadece bir ay süreyle komisyon salonu olarak hizmet vereceğinden ve yılın diğer aylarında asıl işlevi için kullanılacağından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde teknik altyapı hizmetine ihtiyaç duyulmuştur. bütçe görüşmeleri nedeniyle salon kesintili bir yapıdadır. Bu nedenle Kurul’daki bütçe müzakerelerinin sadece bir ay sürdüğü göz önünde bulundurularak, müzakerelerde ihtiyaç duyulan cihaz ve teçhizatın satın alma sistemi yerine daha ekonomik ve daha hızlı bir kiralama prosedürü ile temin edilmesi tercih edilmiştir. kamu yararını sağlamaktır.”

“TBMM PERSONELLERİ İLE SES KAYDI YAPILDI”

Komisyondaki ses kayıtlarının TBMM’nin kendi personeli tarafından yapıldığını kaydeden Bilgiç, “TBMM’de yapılan tüm yönetim kurulu toplantıları ve Genel Kurul toplantılarının ses kaydı alma görevleri, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilat Kanunu’nda yer alıyor. İşletme ve Üretim Müdürlükleri tarafından yeteri kadar belirlenmiştir.Bu doğrultuda tüm komisyon toplantı salonlarında olduğu gibi Plan ve Bütçe Komisyonu toplantılarının yapıldığı Tören Salonunda da ses kayıt sisteminin meclisi kendi üyeleri ile gerçekleştirilmiştir. Operasyon ve Üretim Başkanlığı’nın işçi ve teçhizatı.”

MİLLİ EĞİTİM BÜTÇESİ TARTIŞILIRKEN TARTIŞILDI

Konu, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 3 Kasım 2022’de Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nda 2021 kesinhesap kanun teklifi ile 2023 bütçe kanun teklifini görüşürken gündeme geldi. CHP’li Tanal, taşeron tarafından kurşuna dizilmesine itiraz ederken, Komite Başkanı Cevdet Yılmaz, “Doğru. Buna sadece bir ay ihtiyacımız var. O yüzden bu tür ekipmanları yıl boyunca elimizde tutacağımıza, bir aylık servis alıyoruz” dedi. vuruşu savundu.

(Resim: Arşiv)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu