Sağlık

Kendilerine susmaları için tablet ya da telefon verilen çocuklar sinir hastası oluyor

Günümüzde teknolojinin içine doğan çocukları teknoloji ile tanıştırma çağı oldukça küçülmüştür. Artık yeni doğan bebeklere bile telefonlarında çizgi film izlettiren anne babalar var. Özellikle ağlamayı susturmak için çocuklara tablet ya da telefon verilmesi çocukların ruh sağlığını olumsuz etkiler. Araştırmanın sonuçlarını duyunca çok şaşıracaksınız!

ABD’de yapılan bir araştırma, tablet ve telefonlarla büyüyen çocuklar için gelecekte karşılaşabilecekleri sağlık sorunları konusunda oldukça endişe verici sonuçlar ortaya koydu.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ebeveynlerin sıklıkla tekrarladığı gibi, ağlayan veya sızlanan bir çocuğun elinde tablet ve akıllı telefon tutmanın israfının çok büyük olduğunu kanıtladı.

Bu alışkanlık uzun vadede dikkat eksikliği ve diğer önemli sağlık sorunlarına neden olur.

Bilim adamları, 3 ila 5 yaşları arasındaki 422 çocuğun verilerini analiz etti. Buna göre çocukların sağlık ve ruhsal durumlarının uzun vadede zarar gördüğü belirlendi.

Duygularını nasıl yaşayacaklarını bilmiyorlar.

Tablet veya akıllı telefon verilerek dikkati dağıtılan ve ağlaması engellenen çocukların büyüdükçe ve yetişkinlik döneminde duygularını nasıl yaşayacaklarını bilemedikleri anlaşılmıştır.

“Ebeveynleri tabletlerini ve akıllı telefonlarını veren çocukların çocukları daha sık duygusal öfke nöbetleri yaşıyor.”

Çalışmada ani ruh hali değişimleri, öfke nöbetleri, hiperaktivite ve ebeveynlerini dinlememe gibi sorunları olan çocuklar üzerinde durulmuştur. Bilim adamları, “Ebeveynleri daha düzenli olarak tablet ve akıllı telefon veren çocuklarda duygusal sinir krizi daha yaygın ve bu özellikle erkek çocuklarda daha yüksek” dedi.

“Ağlamasını durdurmak için ona telefon yerine bir kitap verin ve duygularını adlandırmasını isteyin.”

Ekrana bakan çocukların olumsuz duygulardan uzaklaştığını ve kendi duygularına yabancılaştığını belirten bilim insanları, “Çocuğunuzun duygusal değişimini fark ettiğinizde farklı yöntemler denemeniz gerekiyor. İp atlayın, sallayın, sarılın ya da müzik dinleyin” dedi.

“Öfkeli çocuğunuza bir mobil cihaz vermek ona bir beceri kazandırmaz, sadece çocuğun duygularını alır.”

Araştırmanın direktörü Jenny Radesky, “Çocukluğun bu erken evrelerinde duygularını tanıyamamak, yaşlandıkça daha fazla zorluk yaşadıkları anlamına geliyor” dedi. Çocuklara elektronik cihaz vermek ev içi stresi azaltmak için zararsız ve geçici bir yöntem olarak görülebilir ancak bu düzenli olarak yapılırsa uzun vadeli etkileri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu