Haber

BM, Suriye’ye sınır ötesi yardım ulaştırmak için mücadele ediyor

Birleşmiş Milletler (BM), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Suriye’ye sınır ötesi yardımın başladığını ancak yardımların sınır ötesine ulaştırılmasında bazı sorunlar yaşandığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında Suriye’deki depremzedelere yapılan yardımları anlattı.

BM’nin sınır ötesi yardıma başladığını belirten Haq, “Suriye’de sınır ötesi yardım için ilgili tüm makamlarla görüşme halindeyiz. Şimdiye kadar bu bölgelere girmekte zorlandık ama girişimlerimiz devam ediyor. İşbirliğine ihtiyacımız var. tüm partilerin.” ifadelerini kullandı.

BM, Türkiye ve Suriye’ye yardım çağrısında bulundu

14 Şubat’ta BM, Suriye’deki depremzedeler için 397,6 milyon dolarlık insani yardım çağrısında bulunmuştu. Aynı zamanda BM, 9-16 Şubat tarihlerinde 143 insani yardım tırının Babülhava ve Babüsselame sınır kapılarından ülkeye giriş yaptığı bilgisini paylaştı.

16 Şubat’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bugün BM, yüzyılın en büyük depremiyle sarsılan Türk halkı için 1 milyar dolarlık insani yardım daveti başlatıyor.” duyurusu yapmıştı.

BM 77. Genel Delegasyon Lideri Csaba Körösi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden yaklaşık 9 milyon kişinin etkilendiğine dikkat çekerek, tüm üye ülkeleri Türkiye ve Suriye ile dayanışmaya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu