Teknoloji

Astronotlar alet kutusunu uzaya düşürdü: Dünya’dan görülebiliyor

NASA astronotları Jasmin Moghbeli ve Loral O’Hara’nın 1 Kasım’da yaptıkları uzay yürüyüşleri sırasında alet çantalarını uzaya düşürdükleri, çantanın atmosfere girene kadar dürbünle görülebildiği açıklandı.

CNN International’ın haberine göre Moghbeli ve O’Hara bu ay ilk uzay yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. İkili, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışındaki bakım çalışmalarını altı saat 42 dakikada tamamladı. NASA’nın açıklamasına göre astronotlar, istasyonun güneş panelleri üzerindeki çalışmalarını tamamladı ancak iletişim elektronik cihazlarının bulunduğu kutuyu çıkarmaya zamanları olmadı. İkili, bu işi daha sonra yapacakları uzay yürüyüşüne bıraktı ancak bunun yerine bu işin nasıl yapılabileceğini değerlendirdi. Saatler süren bu görev sırasında aletlerin bulunduğu bir çanta ellerinden kaçtı ve uzayda ‘kayboldu’.

‘Başka bir işlem yapılmasına gerek olmadığı sonucuna varıldı’

NASA’nın resmi blogundan yapılan açıklamada, ‘Görev Kontrol’ün çantanın yörüngesini analiz ettiği ve istasyona yeniden bağlanma riskinin düşük olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. Analiz ayrıca uzay aracındaki ve uzay istasyonundaki mürettebatın güvende olduğu ve başka bir eyleme gerek olmadığı sonucuna vardı.

Kozmik olayları izleyen EarthSky’den alınan verilere göre alet kutusu halihazırda ISS’nin önünde hareket ediyor. Paylaşılan bilgilere göre önümüzdeki aylarda Dünya atmosferine girmesi beklenen çantayı o zamana kadar dürbünle görüntülemek mümkün olabilir.

BU İLK DEĞİL: UZAYDA 35 BİN 290 CİSİM VAR

Ancak bu, bir astronotun uzayda ekipmanını kaybettiği ilk olay değil. Astronot Heidemarie Stefanyshyn-Piper’ın çantası da 2008 yılında arızalı bir pivot eklemini temizleyip yağlamaya çalışırken derin uzaya gitmişti. 2006 yılında uzay yürüyüşçüleri Piers Sellers ve Michael Fossum, uzay mekiğinin onarımının yönetimini test ederken yaklaşık 35 santimetrelik bir spatulayı kaybettiler.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Eylül 2023’te paylaştığı bilgilere göre, çeşitli uzay gözetleme ağları tarafından uzayda 35 bin 290 nesne tespit edildi. Bu nesnelerin toplam yükünün 11 bin tondan fazla olduğu varsayılmaktadır. (DIŞ HABER)

kadisehrihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu